Çikolata Meditasyonu

Çikolata meditasyonu, yapılması zevkli ve en lezzetli farkındalık meditasyon biçimlerinden biridir ve aynı zamanda çok da uygun olanıdır. Yeni başlayanlar için yeterince basit, meditasyon ve çeşitlilik arayanlar için de oldukça etkilidir.

Çikolata meditasyonu, diğer meditasyonlarla aynı faydayı sağlar, ancak meditasyonun genel ödüllerinin üstünde ve ötesinde yerleşik bir ödülü olduğu için (meditasyon sırasında çikolata yemek gibi) yapması daha caziptir.

Son olarak, zaten bir çikolata hayranıysanız ve çikolata yerken kendinizi durduramıyorsanız, bu meditasyon çikolatayı daha az ve daha keyifle yemenizi sağlayacaktır. Hadi şimdi bu harika meditasyonun nasıl yapıldığını öğrenelim.

Çikolata ile Meditasyon Nasıl Yapılır?

  1. Küçük bir parça çikolata al. Çikolata meditasyonu için elbette bir parça çikolataya ihtiyacınız var. Biz bunun için bitter çikolatayı öneriyoruz, ancak siz dilediğiniz çeşit çikolatayı tercih edebilirsiniz. Büyük bir parça yerine, ısırık büyüklüğünde veya ondan biraz daha büyük tercih edebilirsiniz.
  2. Vücudunu gevşet. Birkaç derin nefes alın ve vücudunuzu gevşetmek için kaslarınızı rahatlatın. Çikolata meditasyonunda mümkün olduğunca fiziksel olarak rahatlamak isteriz. Dilerseniz gözlerinizi kapatabilirsiniz.
  3. Kokla, bak ve ısır. Çikolatayı koklayıp aromanın tadını çıkardıktan sonra, çikolatayı bir güzel süzüp ne kadar leziz göründüğünü fark edin, nihayet çikolatanızdan küçük bir ısırık alabilirsiniz. Dilinize oturmasını sağlayın ve ağzınızda eritin. Çikolatanın lezzetini hissedin. Derin nefes alın ve ağzınızdaki hislere konsantre olun.
  4. Duygulara odaklanın. Yutkunun ve bu süreci hissetmeye odaklanın. Ağzınızı nasıl boş hissettiğinize dikkat edin. Sonra, ikinci bir ısırık alın, çikolatayı ağzınıza yükseltirken kolunuzun nasıl hissettiğini, parmaklarınız arasında ve sonrasında ağzınızdayken bile nasıl hissetiğini fark edin. Yine, şu an hissettiğiniz hislere odaklanın.
  5. Şimdiye odaklan. Çikolata meditasyonunuz sırasında başka düşünceler aklınıza gelirse, dikkatinizi çikolata ile ilgili aromalara ve hislere dikkatlice odaklayın. Buradaki fikir mümkün olduğunca şimdiki zamanda kalmaktır.
  6. Hissin tadını çıkar. Çikolatanızın tadına bakmayı tamamladığınızda, gün boyu bu hissin sizi ziyaret etmesini sağlayın ve daha rahat hissedin. Çikolata bittikten sonra meditasyonunuza devam etmeyi seçebilir veya hemen sonra gününüzü devam ettirebilirsiniz.

İpuçları

  • Bu egzersiz sırasında çok fazla çikolata tüketmenize gerek yoktur.
  • Çikolataya duyarlıysanız ya da şekerle ilgili sorun yaşıyorsanız, kuru üzümle veya güvenli bir şekilde yiyebileceğiniz diğer lezzetli yiyeceklerle benzer bir meditasyon deneyebilirsiniz.
  • Her gün meditasyon yaparsanız, kalıcı faydalar elde edecek ve hatta strese karşı daha fazla dayanıklılık elde edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.