Olumsuz Düşünceyi Değiştirmenin 6 Yolu

Olumsuz düşünme, kişinin sosyal açıdan kaygılanmasına neden olur. Sosyal kaygı terapilerinin çoğu, olumsuz düşünme stillerini durumlara göre daha yararlı ve olumlu bakış açılarıyla değiştirmek için yapılmaktadır.

Olumsuz düşüncelerinizi değiştirmenin anahtarı, şimdi nasıl düşündüğünüzü (ve ortaya çıkan problemleri) anlamak ve sonra düşünceleri değiştirmek veya bizde daha az etkili olması için stratejiler kullanmaktır.

Genellikle bu adımlar bir terapist ile gerçekleştirilir ancak sosyal kaygının üstesinden gelmek için kendi kendine de yardımda bulunulabilir.

Olumsuz düşünce kalıplarınızı değiştirmenize yardımcı olacak altı makaleyi aşağıda bulabilirsiniz.

1.Düşünme Stillerini Anlama

Olumsuz düşünme düzeninizi değiştirme yolundaki ilk adımlardan biri şu anda tam olarak nasıl düşündüğünüzü anlamaktır. Başınızı belaya sokabilecek 10 çeşit “hatalı” düşünce modeli vardır.

Örneğin, kendinizi her durumda tam bir başarı ya da başarısızlık durumunda görme eğilimindeyseniz, “siyah beyaz” düşünmeye katılıyorsunuzdur.

Bu 10 düşünce düzeni ince şekillerde farklılık gösterir, ancak hepsi gerçekliği çarpıtarak insanlara mantıksız bakış açıları verir.

2.Olumsuz Düşünmeyi Durdurma

Bilişsel-davranışçı terapi (CBT) içeren bir tedavi planının temel bölümlerinden biri bilişsel yeniden yapılanmadır. Bu süreç, olumsuz düşüncelerinizi tanımlamanıza, daha yararlı ve uyarlanabilir yanıtlara dönüştürmenize yardımcı olur.

İster terapi ile ister kendi başınıza, bilişsel yeniden yapılanma, olumsuz düşüncelerin tanımlandığı, doğruluk açısından değerlendirildiği ve daha sonra değiştirildiği adım adım bir süreç içerir.

Her ne kadar ilk başta, bu yeni stille düşünmek zor olsa da, zamanla ve pratikle, olumlu ve rasyonel düşünceler daha doğal olarak ortaya çıkacaktır.

3.Eleştiri ile Başa Çıkma

Bilişsel yeniden yapılanmaya ek olarak , TCMB’nin bazen yararlı olan bir başka yönü de “benliğin iddialı savunması” olarak bilinen bir şeydir. Bazı zamanlar, insanlar aslında eleştirel ve yargılayıcı olacağından, reddedilme ile baş edebilmeniz önemlidir.

Bu süreç genellikle kendinizle terapistiniz arasında iddialılık becerilerinizi geliştirmek ve eleştiriye yönelik iddialı tepkiler oluşturmak için terapide taklit eden bir konuşma gerçekleştirilir. Bu beceriler daha sonra ev ödevleri ile gerçek dünyaya aktarılır.

4.Farkındalık Kazandıktan Sonra Uygulama

Farkındalığın kökleri meditasyondadır. Kendinizi düşüncelerinizden ve duygularınızdan ayırma ve onları bir dış gözlemci olarak görme pratiğidir.

Dikkat eğitimi sırasında, düşüncelerinizi ve hislerinizi nasıl durdurabileceğinizi ve izleyebileceğinizi veya sizi geçmesine izin verebileceğinizi, sizin üzerinizde yüzen nesneler olarak görmeyi öğreneceksiniz.

Dikkatin amacı, beyninizin düşünme kısmının üstlenmesini sağlayarak, durumlara karşı duygusal tepkilerinizi kontrol altına almaktır.

5.Düşünmeyi Bırakma

Düşünmeyi bırakma, dikkatin tam tersidir. Olumsuz düşünceler peşinde koşma ve onların elimine edilmeleri konusunda ısrar etme eylemidir.

Düşüncelerin durmasıyla ilgili sorun, olumsuz düşüncelerinizi ne kadar fazla durdurmaya çalışırsanız o kadar fazla yüzeylenecektir. Düşünmeyi durdurarak akılda tutulması tercih edilir çünkü düşüncelerinize daha az ağırlık verir ve üzerinizdeki etkilerini azaltır.

Düşüncelerin durması kısa vadede yardımcı olabilir, ancak uzun vadede daha fazla endişe yaratır.

6.Düşünce Günlüğü Yazmak

Düşünce günlükleri, olumsuz düşünceyi değiştirmek için herhangi bir sürecin parçası olarak kullanılabilecek araçlardır. Düşünce günlükleri, olumsuz düşünme stillerinizi tanımlamanıza ve düşüncelerinizin (içinde bulunduğunuz durumlar değil) duygusal tepkilerinize nasıl yol açtığı hakkında daha iyi bir anlayış kazanmanıza yardımcı olur.

Bilişsel-davranışçı tedavi planlarının çoğu, günlük ev ödevlerinin bir parçası olarak tamamlayacağınız bir düşünce günlüğünün kullanımını içerecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.