Hayattaki Amacınızı Bulmak İçin 7 İpucu

Başarılı bir kariyer, sevgi dolu bir aile ve güçlü bir sosyal ağın birleşimi, mükemmel bir yaşam için reçete gibi görünebilir. Bununla birlikte, bu kutuların her birini kontrol edebilenler bile bir şeyin eksik olduğunu düşünebilir ve bu “bir şey” belki de yaşamdaki amaçlarıdır.

“Amacınızı bulmak” sadece bir klişe ya da asla gerçekleştirilemeyecek bir rüyadan ibaret değildir. Aslında, çok az insanın kullanmaya çalıştığı daha iyi, daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam için bir araçtır.

Yapılan araştırmalar, amaç hissi duyan bireylerin, çalışmalarının anlamdan yoksun olduğunu düşünen bireylerden daha fazla para kazandığını ortaya koydu. Yani iyi haber, servet sahibi olmak ve anlamlı bir hayat yaşamak arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Ne kadar çok amaç edinirseniz o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Tüm bu faydalarla birlikte, yaşamınızda amaç ve anlam bulmanın önemli olduğu açıktır.  Ancak hızlıca tespit edilebilecek bir şey değildir.

Bu süreç bol miktarda kendini yansıtma, başkalarını dinleme ve tutkularınızın nerede yattığını bulmayı gerektirir. Bu yedi strateji, amacınızı ortaya çıkarmanıza veya bulmanıza yardımcı olabilir, böylece daha anlamlı bir yaşam sürdürmeye başlayabilirsiniz. 

1. Zamanınızı, Paranızı veya Yeteneğinizi Bağışlayın

Amacınızı bulmanıza yardımcı olmak için yaratabileceğiniz tek bir alışkanlık varsa, bu başkalarına yardımcı olmaktır.

Fedakar davranışlar, kar amacı gütmeyen bir organizasyon için gönüllü olmayı, önemsediğiniz sebeplere para bağışlamayı veya etrafınızdaki insanlara günlük olarak yardım etmeyi içerebilir.

Bir ayda iki cumartesi gününü bir restoranda yemek servisi yapmak ya da haftada bir kez yaşlı komşunuzu markete götürmek için gönüllü olun. Başkaları için nazik bir şeyler yapmak, hayatınızın anlam kazanmış gibi hissetmenizi sağlayabilir.

2. Geribildirimleri Dinleyin

Bazen tutkulu hissettiğiniz şeyleri tanımak zor olabilir. Sonuçta, muhtemelen birçok farklı şey yapmayı seviyorsunuz ve yapmayı sevdiğiniz şeyler, hayatınızda o kadar kökleşmiş hale gelmiş olabilir ki, bu şeylerin ne kadar önemli olduğunun farkında değilsinizdir.

Bunu yaparken başkalarından yardım alabilirsiniz. İnsanlara ulaşmayı, sizin onlara neyi hatırlattığını veya akıllarına geldiğinizde ne düşündüklerini sormayı seçebilirsiniz. Ya da birisi size iltifat ettiğinde ya da sizinle ilgili bir gözlem yaptığında not alabilirsiniz. Bu gözlemleri yazın ve kalıpları arayın.

İnsanların sizi “büyük bir eğlendirici” olarak görüp görmediği veya “yaşlılara yardım etme tutkunuz var” dediği, başkalarının sizin hakkınızda ne fark ettiğini duymak, zaten içinde bulunduğunuz tutkuların bir kısmını güçlendirebilir.

3. Kendinizi Pozitif İnsanlarla Çevreleyin

Görmek zorunda hissettiğiniz meslektaşlarınızı veya aile üyelerinizi düşünmeyin. İş dışında ve aile işlevlerinin dışında vakit geçirmek için seçtiğiniz insanları düşünün.

Etrafınızı saran insanlar, sizin hakkınızda bir şeyler söylüyor. Etrafınızda olumlu değişiklikler yapan insanlarla çevreleniyorsanız, ilhamlarından faydalanabilirsiniz.

Öte yandan, etrafınızdaki insanlar sizi aşağı sürükleyen negatif bireylerse, bazı değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Olumlu katkılarda bulunmak istemeyen insanlarla çevrelenirken kendinizi tutkulu ve maksatlı hissetmek zordur.

4. Yeni İnsanlarla Konuşmaya Başlayın

Metroda yalnızken veya bir arkadaşınızı bir barda oturup beklerken sosyal medyada gezinmek kolaydır. Bu dürtüye direnin. Bunun yerine, etrafınızdaki insanlarla konuşmak için zaman ayırın.

Onlara herhangi bir proje üzerinde çalışıp çalışmadıklarını veya eğlence için ne yapmayı sevdiklerini sorun. Onlarla dahil oldukları kuruluşlar hakkında veya belirli bir nedene bağış yapmak isteyip istemedikleri hakkında konuşun.

Yabancılarla konuşmak başlarda garip gelse de, acil sosyal çevrenizin dışındaki insanlarla konuşmak, gözlerinizi hiç tanımadığınız faaliyetlere, sebeplere veya kariyer fırsatlarına açabilir. 

Yeni etkinlikler veya ziyaret edilecek farklı yerler keşfedebilirsiniz. Ve bu etkinlikler amacınızı bulmanıza yardımcı olacak anahtarlar olabilir.

5. İlgi Alanlarınızı Keşfedin

Bir Facebook durum güncellemesinde veya bir Tweet’te düzenli olarak bahsettiğiniz bir konu var mı? İklim değişikliği veya mülteciler hakkında düzenli olarak makaleler paylaşıyor musunuz? 

Instagram’da, bahçecilik veya performans gibi belirli bir etkinlikte yer alan resimleriniz var mı?

Yüz yüze görüşme sırasında en çok insanlarla paylaşmaktan hoşlandığınız konuşmaları düşünün. Tarih hakkında konuşmayı sever misiniz? Yoksa keşfettiğiniz en son para tasarrufu ipuçlarını paylaşmayı mı tercih ediyorsunuz?

Konuşmayı sevdiğiniz şeyler ve sosyal medyada paylaşmaktan hoşlandığınız şeyler, yaşamda size amaç veren şeyleri ortaya çıkarabilir.

6. Canınızı Sıkan Adaletsizlikleri Düşünün

Birçok insan, dünyada bir adaletsizliği önlemek için çeşitli projeler üretiyor. Seni çekirdeğin rahatsız ettiğini düşünmekten çok daha mutsuz eden bir şey var mı?

Hayvan refahı, belirli bir medeni haklar sorunu veya çocuklukta obezite kuruluşları olabilir. Belki de yaşlıların tatillerini yalnız geçirme düşüncesi sizi endişelendirir veya madde bağımlılarının daha fazla rehabilitasyon fırsatına ihtiyaç duyduğunu düşünebilirsiniz. Kurumlar orada ve yardımınıza ihtiyaçları var.

Tam zamanlı olarak amacınıza katılmak zorunda değilsiniz. Kariyerinizin, kendinizi tutkulu hissettiğiniz bir nedene yardım etme gücüne sahip olabileceğini görebilirsiniz. Ya da, inandığınız bir sebebi vermek için, para yerine zaman bağışlayabildiğinizi görebilirsiniz.

7. Ne Yapmayı Sevdiğinizi Keşfedin

Spektrumun diğer ucunda, yapmayı gerçekten sevdiğiniz şeyleri düşünmek, amacınızı bulmanıza da yardımcı olabilir.

Müzikal tiyatroyu seviyor musun? Becerileriniz, sanata maruz kalmaktan faydalanabilecek çocuklara canlı performanslar kazandıracak şekilde kullanmak için en iyisi olabilir. 

Verileri analiz etmek gerçekten eğlenceli bulduğun bir şey mi? Herhangi bir sayıda grup bu yeteneğin paha biçilmez bir varlık olduğunu görebilir.

Masaya ne tür beceriler, yetenekler ve tutkular getirdiğinizi düşünün. Ardından tutkunuzu sizin için anlamlı bir şeye nasıl dönüştürebileceğinizi beyin fırtınası yapın.

Ufak Bir Not

Amacınızı bulmak birkaç gün, hafta veya ay içerisinde yapılabilecek bir şey değildir. Bu, ömür boyu sürecek bir yolculuk da olabilir tek seferlik adımla da bulunabilir.

Amacınızın zamanla değiştiğini de görebilirsiniz. Belki de gençliğinizde hayvanlarla çalışmaktan hoşlandınız ama şimdi insan ticaretiyle savaşan güçlere katılmak istiyorsunuz. Birden fazla amacınız olabilir. 

Amacınızın, zaten yaptığınız şeyi değiştirmek zorunda olmanız gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. İnsanlara saç kesimi yaparsanız, hayattaki amacınızın başkalarının kendilerini güzel hissetmelerine yardımcı olmak olduğuna karar verebilirsiniz.

 Okul sorumlusu olarak çalışıyorsanız, amacınızı çocukların öğrenmesine yardımcı olacak bir ortam yaratmak olduğunu görebilirsiniz.

Bazen yaptığınız işi duraklatmak isteyip, yolun sizi gitmek istediğiniz yöne götürmediğini hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda da rotayı değiştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.