Başkaları Nasıl Rüyalar Görüyor?

Rüyalar gizemli, garip, kafa karıştırıcı ve hatta eğlenceli olabilir. Hiç rüyanızı bir arkadaşlarınızla paylaştığınızda rüyalarınızın aynı veya benzer olduğunu fark ettiniz mi?

Düşler, Günlük Yaşamla İlgili Endişeleri Yansıtır

10.000’den fazla rüyayı toplayan ve analiz eden rüya araştırmacısı Calvin Hall’a göre, rüyalarımızın çoğu günlük yaşamla ilgili endişeleri yansıtıyor. Para, okul, iş, aile, arkadaşlar ve sağlık, insanların hayal ettiği en yaygın şeylerden sadece birkaçıdır.

Araştırmacıların dikkatini çeken şey, farklı kültürlerde bile ortak olan bir dizi “rüya teması” varlığıdır. Kovalanmak, düşmek ya da herkesin önünde çıplak olmak gibi olaylar, dünyanın her yerinden insanlar arasında şaşırtıcı şekilde yaygındır.

Rüya Araştırmacıları Tarafından Yapılan Diğer Keşifler

  • İnsanlar olumsuz olayları, olumlu olaylardan çok daha sık hayal ederler. Örneğin, insanların başka bir kişiyle olan arkadaşça bir değişimden ziyade bir saldırı veya tartışma hakkında hayal kurmaları daha muhtemeldir.
  • Dış uyaranlar genellikle rüyaları etkiler. Örneğin, gerçekten sıcak bir odada uyuyan bir kişi saunaya girmeyi veya susuz bir çölde susuz kalmayı hayal edebilir. Alarm saatiniz çalarsa, sesi gerçekten uyanmak yerine, rüyanızın hikayesine dahil edebilirsiniz.
  • Erkeklerin hayali daha fazla saldırganlık eğilimindedir, ancak kadınların saldırganlığın veya fiziksel bir saldırının kurbanı olma hayalini kurması daha olasıdır.

Kültürler Arası Ortak Düşler

Peki, insanların hayal ettiği en yaygın şeylerden bazıları nelerdir? Araştırmacılar, Amerikalı öğrencilerin ve Japon öğrencilerin rüya içerikleri arasındaki farkları inceleyen bir çalışmada şunu buldu:

  • Kovalanmak veya fiziksel saldırıya uğramak, hem Amerikalı hem de Japon öğrenciler için en yaygın rüya olaydı.
  • İlk beş rüya temasının geri kalan kısmı düşüyor, tekrar tekrar ediyor, okulla ilgili, örneğin öğretmenler, öğrenciler ya da ev ödevleri hakkında bir eylemi tekrar ediyor ve korkudan donuyordu.
  • Her iki kültürdeki öğrenciler için diğer yaygın rüya olayları arasında seks, önemli bir etkinliğe geç kalmak, vefat eden insanları yaşıyormuş gibi görmek ve sevdiklerinin ölümü yer alıyordu.
  • Şaşırtıcı bir şekilde, en az rastlanan rüya temalarından bazıları uçmayı, bir sınavda başarısız olmayı ve çıplak olmayı içeriyordu.

O Olağan Dışı Rüya Muhtemelen Olağan Dışı Değil

Bir dahaki sefere, sıra dışı gibi görünen bir rüya görürseniz, şunu unutmayın: Kesinlikle yalnız değilsiniz. Gizli, bilinçsiz anlamları aramak için hayallerin sembolik imgesini yorumlamaya çalışan birçok kitap var. Fakat tüm olasılıklarda, rüyanız muhtemelen günlük yaşamınızın bir unsuru ile ilgilidir ve büyük olasılıkla diğer birçok insanın hayalleriyle ortak unsurları paylaşır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.