20’li Yaşlar ve Sonrası için Kişisel Gelişim Hedefleri

Kişisel gelişim, 20’li yaşlardaki çoğu insan için çok önemli bir temadır ve bu amaca odaklanmak, yaşamdaki potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilir. Bunlar, yetişkin kimliğinizi oluşturma, başkalarıyla ilişki kurma tarzınızı bulma ve nihayetinde, yaşamınızda size diğer önemli hedeflerin ne anlama geldiğini keşfetme yıllarıdır. Bu oldukça uzun bir süreçtir ve sizi 20’li yılların ötesine götürebilir, ancak şimdi başlamak çok önemlidir. Aşağıdaki araştırma destekli hedefler, bir kişi olarak (yaşınız ne olursa olsun) gelişmenize, sizi mutluluğa götürebilecek şeyleri bulmaya ve bu noktada en iyi benliğinize kavuşmanıza yardımcı olabilir.

1.Temel Değerlerinizi Bulun

Temel değerlerin ne olduğunu bulmak, kariyerinde ve ilişkilerinde onları takip etmek, 20’li yıllarda yapılması daha kolaydır. Bu, hayatınızı üzerine kurduğunuz temeldir ve temel değerlerinizi şimdi takip etmeniz, sizi gerçekten mutlu edecek diğer hedeflere doğru koşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, gerçekten pişman olacağınız bir yola çok fazla zaman ve enerji yatırmaktan kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Çekirdek değerler incelemek o kadar da basit değildir, ancak kişisel yansıma ile cevaplar bulmak işi biraz kolaylaştırabilir. Bu süreçte günlük tutmak ve kendinize hayatta en çok neye değer verdiğinizi sormak yardımcı olabilir. Aile senin için en önemli şey mi? Ya da aşk? Peki ya zamanınızı ve enerjinizi umursadığınız bir şeye katkıda bulunmak? Bunların hepsi vaktinizi nasıl harcayacağınızı bildiren değerlerdir.

Diğer değerler, kim olduğunuzu ve başkaları ile nasıl etkileşimde bulunduğunuzu etkileyebilir. Örneğin, dürüstlük senin için daha değerli özelliklerinden biri mi? Bir ilişkide ne kadar ileri gitmek istiyorsunuz ve bu özellikleri kendinizde saklamak için ne kadar fedakarlık yapabilirsiniz? Bunlar aynı zamanda sadece kendinize soracağınız sorular değil, dikkat edilmesi gereken konulardır.

Eyleme Koy

Bu konsepti ele almanın ve kişisel hedeflerinize göre yapmanın birkaç yolu vardır. İşte size yardımcı olabilecek birkaç fikir:

 • Kişisel bir görev bildirimi oluşturun. Değerlerinizin neler olduğunu ve en çok neye sahip olduğunuzu ve bu değerleri nasıl eyleme geçirmeyi istediğinizi belirten bir ifade oluşturun.
 • Önemli kişisel değerlerin basit bir listesini oluşturun.
 • Geçmiş deneyimlerinizi incelediğiniz ve hayatınızda öğrendiğiniz dersleri ve bu derslerden elde ettiğiniz değerleri geliştireceğiniz bir günlük tutun.

2.Size Neyin Mutluluk Getirdiğini Bulun

Size hayatta mutluluk getirebilecek çeşitli hedefler var, fakat sahip olabileceğiniz en eğlenceli ve en önemlilerinden biri size gerçek neşeyi getirenin ne olduğunu keşfetmektir. Sevinç deneyimi, enerjili ve motive olmanıza yardımcı olabilir, ancak esnekliği geliştirmenize de yardımcı olabilir. Sevinç ve olumlu duygulardan gelen ruh halindeki yükselişlerin aslında strese karşı esnekliği nasıl artırabileceğini ve diğer olumlu yararları olduğunu gösteren pozitif psikoloji araştırmalarını düşünün. Sevincin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor; sadece geçici ve eğlenceli bir deneyimden daha fazlasını isteyin.

Bu nedenle, size neşe getiren şeyleri öğrenmek 20’li yaşlarda önemli bir hedef. 20’li yaşlarınızı bitirdiyseniz ve sizi neyin neşelendirdiğini anlamadıysanız, bunu yaşamınızdaki herhangi bir zamanda yapın. Unutmayın size neşe getirenleri bulmak hayatınızda önemli bir amaç. Koşullarınız değişirse, şu andaki yaşamınızda size neyin neşe kattığının farkında olduğunuzdan emin olun. Bu sorgulamayı sürekli güncel tutun.

Eyleme Koy

Size neşe getiren şeyleri bulmanıza yardımcı olması için aşağıdaki stratejiler önerilir:

 • Çocukluğunu ve o zaman seni mutlu eden şeyleri hatırla. Heyecan verici olarak ne öne çıktı? En iyi hatıralarınız nelerdi? Bu şeylerin birçoğu size neşe getirebilir, bu yüzden onları şimdi yaşamınıza dahil etmediyseniz, belki de yapmalısınız.
 • Yaratıcılığı ifade etmek çoğu zaman neşeye yol açar. Yaratıcılık peşinde koşma, görsel veya müzik sanatı yaratmayı, yazmayı veya hatta komedi geliştirmeyi içerebilir. Oyun oynayın, yeni şeyler deneyin ve neyin tadını çıkardığınızı görün.
 • Arkadaşlarınla ​​konuş ve onlara neşe getiren şeyleri gör. Bazı favorileri onlarla ve kendi başınıza deneyin.
 • Her gün yeni bir şeyler deneyin ya da en azından her hafta yeni bir şeyler deneyin. Bazen en büyük sevinç, bir deneyimin yeniliğinden gelebilir. Düzenli olarak yeni şeyler deniyorsanız, sizi gerçekten mutlu eden birkaç şeyle illa ki karşılaşırsınız.

3.Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Öğrenin

Ne yaptığınızı ve nerede mücadele ettiğinizi bilmek önemlidir. 20’leriniz kişisel keşif için harika bir zaman olabilir ve bu, kişisel zorluklarınızı ve hediyelerinizi keşfetmeniz anlamına gelebilir. Güçlü yönlerinizi, yaptığınız her şeyde kullanabilirsiniz; örneğin bunları kullanan bir kariyere devam edin veya bir ilişkide veya bir işte hak ettiğiniz şeylerin ne olduğunu anlamak için kendinize güçlü yönlerinizi hatırlatın.

Kişisel sınırlamalarınızın ne olduğu, başkaları için ortak zorluklar olup olmadığına dair bir fikriniz varsa, hayatı daha gerçekçi bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Örneğin, bazı evrakları sıkıcı ve boğucu bulabilir; aynı şekilde, değişimi heyecanlandırıcı bulabilir ve birkaç yılda bir işleri değiştirme arzusuna sahip olabilirsiniz. Güçlü yanlarının ne olduğunu bilmek, onları daha kolay kullanmanıza yardımcı olabilir.

Eyleme Koy

Güçlü ve zayıf yönlerinizi inceleyip keşfedebileceğiniz birkaç yol vardır:

 • Düzenli olarak yeni şeyler deneyin. Size neyin kolay geldiğini görün ve becerilerinizle ne kadar ileri gidebileceğinizi öğrenin.
 • Sizin için zor olan alanlara odaklanın. Vazgeçmeden, bu alanların sizin için her zaman biraz daha zor olabileceğini kabul edin. O zaman bu alanlar için gerekli olan yeterlilikte çalışın ve yine de güçlü yanlarınıza odaklanın.
 • Güçlü yönlerinizi harekete geçirmek için yeni fırsatlar arayın. Bu, önceden okula gitmediğiniz bir alanda işe girmek ya da staj yapmak gibi önceden düşünmemiş olduğunuz yolları denemeyi içerebilir. Veya sizin “tipiniz” olmayan, ancak size iyi gelecek biriyle sevgili olabilirsiniz. Yeni deneyimlere açık olun ve onlarda kendinizi gözlemleyin.

4.Öz Bakımını Önceliklendirmeyi Öğrenin

20’li yaşlarda öz-bakım üzerinde odaklanmak, önemli olduğu kadar zor olabilir. Yeterince uyumak, yeterli beslenme, düzenli egzersiz ve fiziksel kişisel bakımın bazen sıradan yönleri, yoğun bir sosyal, akademik veya çalışma programınız olduğunda zor olabilir, ama bunlar çok önemlidir.

Örnek olarak uykunuzu alın: Geceleri yeterli uyku almadığınızda, sağlık sorunlarına daha duyarlı olabilir ve ertesi gün strese girebilir ve hatta uzun vadede olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 20’li yaşlarda uyumak için birçok sosyal zorluk var; ortaya çıkan sosyal olaylar, bir işe başlarken iş zorunlulukları veya sıkı bir akademik program bunlardan birkaçı. Şimdi sağlıklı uyku alışkanlıklarını öğrenmek için en ideal zaman. Aynı şey sağlıklı bir diyet sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak ve daha pek çok şey için söylenebilir. 

Duygusal kişisel bakım da benzer şekilde önemlidir. Başa çıkmanın sağlıklı yollarını, başkalarıyla ilişki kurmanın etkili yollarını ve belki de ihtiyaç duyulduğunu hissettiğinizde terapi yapmayı öğrenebilirsiniz. Bunların hepsi 20’li yaşlarda en iyi kendiniz olmanıza yardımcı olabilecek önemli hedeflerdir. Aynı şekilde, bu önemli şeyleri ortadan kaldırmak, ilerledikçe çoğalabilecek daha büyük zorluklara yol açabilir.

Örneğin, ilişki bakımı ve 20’li yaşlarda kendi duygusal öz bakımınız için sağlıklı bir iletişim kurmayı öğrenmeniz gerekiyorsa, bu becerileri öğrenmeyi bırakmanız ilişkilerde daha fazla çatışmaya ve 30’larınıza girerken başa çıkmanız için daha fazla duygusal bagaja neden olabilir. Asla çok geç olmamakla birlikte, bu şeylerle erken ilgilenmek en iyisidir.

Eyleme Koy

Fiziksel ve duygusal öz bakım sağlama hedefi doğrultusunda çalışabileceğiniz birkaç yol vardır:

 • Örneğin, zamanlamanızı Google Takvim gibi bir aracı kullanarak izlemeye başlayın. Herhangi bir önemli randevuyu planladığınız gibi uyku, egzersiz ve yemek yeme düzeni planlayın.
 • Önemli ilişkiler için zaman ayırın. Sizi yükselten ve size neşe getirenlerle zaman geçirdiğinizden emin olun. Ayrıca, toksik bir ilişkiyi bırakmanın zamanı geldiğini de bilin. Kendinizi toksik insanlardan korumayı öğrenmek, duygusal öz bakımın bir parçasıdır.
 • Gerçekten zevk aldığınız ve devam etmek istediğiniz bir egzersiz şekli bulun. Egzersizin fiziksel ve duygusal yararları nedeniyle, buna öncelik vermek önemlidir ve erken başlamak ilerledikçe daha fazla fayda sağlayacaktır. Yalnız fiziksel aktivitelerin yanı sıra arkadaşlarınızla birlikte yapılabilecek antrenmanları deneyin, böylece ne yanıt verdiğinizi gerçekten bilirsiniz ve bunun için düzenli olarak zaman ayırın.
 • İlişkilerde çatışma olduğunda, kendi tarafınıza odaklanın ve yapabileceklerinizi değiştirin. Yardımcı olabilecek iletişim becerilerini öğrenin ve başkalarının bakış açısından bir şeyler görmeye çalışın. Herkesi en iyi arkadaşınız yapmak zorunda değilsiniz, ilişkilerinizi olabildiğince kişisel gelişim için kullanın.

5.Yaşamınızın Anlamını Bulun

Yaşamınıza neyin anlam getirdiğini keşfetmek, her yaşta herkes için hayati öneme sahip bir amaçtır. Çünkü bu amaç, mutluluk ve kişisel refah ile pek çok yönden bağlantılı. Örneğin, pozitif psikoloji araştırması, anlamlı bir yaşamın en yüksek kalıcı mutluluk ve memnuniyet düzeyini getirebileceğini göstermiştir. Ayrıca, sahip oldukları işlere anlam kazandıranlar – yaptıklarını kendileri için önemli olan kavramlara bağlayan ve yaptıklarının bir fark yarattığını hissedenler – en mutlu olma ve işlerinden en çok zevk alma eğilimindedir. Bu herhangi bir meslek için doğru olabilir.

Hayatınızın anlamını bularak kişisel güçlerinizi nasıl kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. Bu stres için önemli bir tampon olabilir. Pozitif psikoloji araştırmacıları ve birçok terapist tarafından anlam bulmak, en önemli amaç olarak kabul edilir. Yaptığınız her şeye anlam getirmenin birkaç yolu var ve ilk adım hayatınızı ve ona getirebileceğiniz anlamı gerçekten incelemektir.

Eyleme Koy

Yaptığınız şeylere anlam katabilir, ayrıca kendi yaşamınıza anlam kazandıran etkinlikleri takip edebilirsiniz. Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

 • Gerçekten inandığınız bir neden için gönüllü olun.
 • Dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğinize inandığınızı düşünün. Bu çözüme katkıda bulunmak için neler yapabileceğinizi düşünün.
 • İşinizin başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini inceleyin, onların hayatlarını nasıl biraz daha kolaylaştırabilir veya nasıl yüzlerinde bir gülümseme oluşturabilirsiniz? İşe giderken bunu aklınızda bulundurun ve daima işinizin bir fark yarattığını unutmayın. Bu, gün boyunca başkalarıyla etkileşim biçiminiz için de geçerli olabilir. Bir yabancıyla paylaşılan bir gülümseme bile, günlerini aydınlatan ihtiyaç duyduğu şey olabilir ve kimin özellikle zor bir gün geçirdiğini asla bilemezsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.