Kişisel Markalaşmanın 10 Altın Kuralı

Kişisel bir marka yaratma konusu ilk etapta çok korkutucu bir uğraş gibi gelebilir. Bu süreçte nereden başlayacağını bilememek oldukça can sıkıcı bir durum.

Değişen ve gelişen iş dünyasında, bir iş başvurusunda bulunurken veya kendi şirketinizi kurarken göze çarpmak sizin için çok yararlı olacaktır. Aslında kişisel marka herkes için gereklidir. İşte ilgi çekici, benzersiz ve davetkar bir kişisel marka yaratmanın 10 altın kuralı:

1.Odaklanın

Anahtar mesajınızın ne olduğuna karar verin ve ona bağlı kalın. Kişisel marka, çalışan bir aktristen saygın teknoloji girişimcisine kadar çarpıcı bir değişim geçirdi ve bu kayışı bir seferde sadece bir mesaja odaklanarak gerçekleştirdi. Mesajınızı hedef kitlenize odaklanmış tutmak, hem kişisel markanızın etrafında içerik oluşturmayı hem de başkalarının sizi tanımlamasını kolaylaştırır.

Kendinize bir niş alan belirleyin, sonra da bu belirlediğiniz alanı daha da nişleştirin. En iyi kişisel markalar çok spesifiktir. Mesajınızın ve içeriğinizin hedeflenen bir topluluk içinde unutulmaz olması için bir niş konuyla tutarlı olması gerekli. Markanız ne kadar dar ve odaklanmışsa, insanların sizin kim olduğunuzu hatırlamaları o kadar kolay olur. Bir konuşmacı veya yeni bir çalışanı işe almanın zamanı geldiğinde, daraltılmış markanız hatırladıkları şey olacak.

2.Orijinal Olun

Özgün bir markaya sahip olmanın kolay bir yolu var; orijinal olmak. İnsanlar gerçek olan sağduyulu bir eylemi görebiliyorlar. Orijinallik kişisel markanızı günlük olarak yönetmeyi çok daha kolay hale getirecektir. Kişisel markanız, içerik oluşturduğunuz ve hedef kitlenize ulaştığınız kolay bir günlük filtre olmalıdır. Kişisel bir markaya başlamadan önce zanaat, beceri seti veya endüstrinin ustası olun. O zaman içeriğiniz kişisel kimliğinizi geliştirmeye yardımcı olacak.  Bir alanda gerçekten yetenekliyseniz, tek başına itibarınız istediğiniz markayı yaratmanıza yardım eder.

3.Bir Hikaye Anlatın

Kişisel markanız bir hikaye anlatmıyorsa, potansiyel kitlenizin yarısını zaten kaybettiniz demektir. Hiç kimse markanızın sosyal medyada boşluğa bağırdığını duymak istemez, bu nedenle markanızın etrafında hedef kitlenizin ilgilenebileceği bir hikaye oluşturun.

Hikayenizi anlatmanın en iyi yollarından biri yazılı içerik veya videodur. Çevrim içi iletişim kurmanın en kişisel yolu videodur. Müşterilerinize video mesajı göndermek, potansiyel müşterilerle kişisel bağlantı kurmak ve iş arkadaşlarınızla bağlantı kurmak için akıllı telefonunuzu kullanın. Sonuçta, akıllı telefonunuz her zaman yanınızda!

4.Tutarlı Olun

Kişisel markanızın hem çevrim içi hem de çevrim dışı olarak tutarlı kalmasını sağlayın. İletişiminizde ve görünümünüzde tutarlılık göstermeniz gerekiyor. Küçük tutarsızlıkların kişisel marka verimliliğini nasıl azaltabileceğini küçümsemeyin.

İnsanların markanızla ilişkilendirebilecekleri ve sizin olduğunu bildikleri benzersiz bir şey oluşturun. Örneğin, her videodan sonra söyleyeceğiniz bir kelime ya da göstereceğiniz bir maskot olabilir. Böylelikle markanız daha ilgi çekici hale gelebilir ve insanların markanızı sevmesini sağlayabilirsiniz.

5.Başarısız Olmaya Hazır Olun

Başarısızlık zordur ve hepimiz genellikle bundan kaçınmak isteriz. Ancak, diğerlerinin üstünde yükselen kişisel bir markaya sahip olmak için, bir başarısızlık yaşamanız gerekir. Walt Disney, bir animasyon markası yaratma konusundaki ilk girişimlerini başarısızlıkla hatırladığında şunları söyledi, “Gençken bir başarısızlığın yaşanmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan çok şey öğrendim. Çünkü sana ne olabileceğinin farkında olmanı sağlıyor. “ Başına gelen olaylar hiç denememek kadar korkutucu değildir.

6.Olumlu Bir Etki Yaratın

Kişisel markanızı belirli bir süre boyunca geliştirdikten sonra, markanızı oluşturmaya devam etmenin iki yolu vardır; başkalarının üzerinden atlayıp köprüler yakmak veya markanızın etrafında düzenli bir topluluk oluşturmak.

Olumlu bir tutum sergilemek ve başkalarına yardım etmek, markanızı uzun vadede sağlıklı bir şekilde büyütmenize yardımcı olacaktır.

7.Başarılı Bir Örnek İzleyin

Kişisel markalarla ilgilenen kişilerin, ünlüler ve her gün aradıkları etkili insanlar gibi kendilerini pazarlamaya başlaması gerekiyor. Sosyal analitiği yaratıcı bir şekilde parçalara ayırmak ve bir sonraki büyük eğilimi oluşturmak, tüm sosyal medya platformlarına dikkat etmek ve bunlardan birine sıkıca odaklanmak markanızı fark edilir kılacaktır.

8.Markanızı Yaşayın

Daha önce belirtildiği gibi, kişisel bir marka oluşturmayı kendiniz için zorlaştırmanın yollarından biri, markanızı kişisel yaşamınızdan ayırmaktır. Başlangıçta gerçek yaşam tarzınızı ve markanızı aynı doğrultuda ilerletmek, kişisel bir marka yaratırken işinizi daha da kolaylaştırır.

Kişisel markanız, gittiğiniz her yerde sizi takip etmeli. Kim olduğunuzun gerçek bir tezahürü olması ve inancınızı göstermesi gerekiyor. Bu düşünceyle, kişisel markanız yalnızca pazarlama, finans veya yaratıcılık gibi bir dizi iş fonksiyonunun bir yansıması değil, aynı zamanda liderlik ve mentorluk gibi ideallerin temsilcisidir.

9.Başkalarının Hikayenizi Anlatmasına İzin Verin

En iyi reklam ağızdan ağıza yapılan reklamdır. Kişisel markalaşma, odada olmadığınız zamanlarda insanların sizinle ilgili anlattığı hikayedir. Hayatınızda sahip olduğunuz tek şey, adınız ve kazandığınız ününüzdür.

10.Bir Miras Bırakın

Kişisel markanızı bir üne ve topluluğuna dayandırdıktan sonra, bir sonraki adım geride bırakacağınız mirası düşünmektir. Bilinmek istediğiniz anahtar kelimeler ve eylemler nelerdir? Bir kişisel marka oluşturmak, bir iş kurmaktan çok daha büyük bir iştir. Tek çıkış stratejisi ise mirası belirlemektir.

Kişisel marka, sürekli gelişen ve değişen yaşam boyu bir projedir. Sektördeki en büyük markaları oluşturan veya geliştiren uzmanlar bile, kişisel bir marka oluşturmak için kesin kurallar olmadığını biliyor. Ancak bu genel kurallar, özellikle yeni bir marka oluşturuyorsanız ya da yeniden markalaşıyorsanız ilk adımları atmanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.