Sevdiğiniz Birini Unutmanın 6 Yolu

Aşık olmak çok güzel bir duygu. Fakat ayrılıklar için aynı şey söylenemez. Ayrılık sonrası kalp kırıklıkları artık çok olağan bir durum. Burada zor olan, ayrılık sonrası acıya dayanmak değil eski sevgilinin hatıralarından kurtulmaktır.

Hatıraların asla kaybolmaması işleri biraz zorlaştırıyor. Kalbinizde büyük yer edinen bu hatıraları eski sevgilinizle gittiğiniz bir film, beraberken içtiğiniz bir içecek ya da birlikte dinlediğiniz bir müzik aklınıza getirebilir.

Gerçekte anılar silinemez fakat siz unutmayı seçebilirsiniz. Bu, hatıralardan tamamen kurtulmak anlamına gelmez daha ziyade hatıraların hissettirdiği duyguları siler. Peki böyle bir şey nasıl mümkün?

İşte sevdiğiniz birisini unutmanıza ve geçmişten gelen acıyı iyileştirmenize yardımcı olacak 6 yöntem:

1.Yeni anlamlı deneyimler oluşturun.

Bunu yapmak zor gözükebilir ama aslında beklenenden daha kolay. Eski sevgilinizle birlikte ziyaret ettiğiniz yerleri ziyaret etmek ya da eski sevgilinizle yaptığınız her faaliyeti şimdi kendi başınıza yapmak zor olabilir. Ancak, siz ayrıldınız ve bu dünyanın sonu değil!

Dolayısıyla, size geçmişi hatırlatıyor diye onlardan kaçarak hissettiklerinizi unutamazsınız.  Onları yalnız başınıza tekrar deneyimlemeye çalışırsanız, bu şeylerin sunduğu eğlence ve heyecandan kendinizi mahrum edersiniz. Bunun yerine, sizin için önemli olan insanlarla birlikte eğlencelere tanıklık edin.

Aileniz ve arkadaşlarınızla bu unutulmaz yerleri ziyaret edin. Birlikte fotoğraf çekin, grup halinde yemek yiyin ve tüm diğer etkinliklerin bir ekip olarak tadını çıkarın. Daha sonra, geriye baktığınızda size bir kalp kırıklığı hissi değil, sadece iyi zamanların geçtiği güzel duygularınızı hatırlayacaksınız.

2.Dışarı çıkın.

Sevdiğin birini unutmanın başka bir yolu da dışarı çıkmak. Spor ayakkabılarınızı giyin ve yakınlarda bile olsa dolaşmaya başlayın. Bunun sebebi, içeride kaldığınızda daha uzun süre düşündüğünüz; asla geri dönmeyecek bir geçmişi düşünerek harcadığınız zaman. Kendinizi ancak bunu yapmak için inisiyatif alarak serbest bırakabilirsiniz.

Yürümeye başlayın. Manzaraları, trafiği, kalabalık caddeleri ve yol boyunca gördüğünüz insanları gülümseyerek karşılayın. Bir iki dakika boyunca kalbinizi kıran kişiyi unutacaksınız. Aklınız ne kadar meşgul olursa, unutmak istediğiniz anılardan o kadar kolay uzaklaşırsınız.

3.Şok olmanıza izin verin.

Unutmak istememenizin bir nedeni, acı dolu anılarınıza karşı bir kesinlik duygusu geliştirmiş olmanızdır. Onları karşınıza çıkabilecek heyecan verici şeylere karşı kalkanınız olarak kullanmaya başladınız, çünkü sonunda acı çekeceğinizi düşünüyorsunuz.

Bir kabuğun altında saklanmak yerine, şaşırmanıza, korkmanıza ve şok olmanıza izin verin. Deniz kenarı bir yere gezintiye çıkın ve kalbiniz için bağırın. Beyniniz de buna ihtiyaç duyuyor, çünkü sürpriz hissi yeni beyin hücreleri oluşturmasına izin veriyor.

Evet, aşktan sonra yaşam var!

4.Anılarınız hakkında konuşun.

İnsanlar çoğu zaman hatırladıkları şeyler hakkında yazıyor, böylece onları hala içlerinde yaşatıyorlar. Eğer siz unutmaya çalışıyorsanız, onlar hakkında yazı yazmamanız iyi olur. Aksine, hatırladığınız şeyler hakkında konuşun.

Bunun nedeni, bazı önemli olayları unutmaya başlamanız durumunda hemen sayfaları açıp okumak yerine, anılarınız hakkında yüksek sesle konuşarak sizin için onların artık çok da önemli olmadığını fark etmenizdir. Bu hatırlamaları sözlü olarak ne kadar çok tartışırsanız, bahsettiğiniz detaylar azalacak ve detaylar azalınca da size hissettirdiği duygular da yok olmaya başlayacaktır.

Hatıraların özü tükendiğinde, bütün hatırladıklarınız artık sizin için de önemli olmayacak.

5.Anılarınızın tüm fiziksel kanıtlarını kaldırın.

Hatıralar beyinlerde depolanan zihinsel resimler olsa da, resimler ve videolar gibi fiziksel kanıtlar bu hatıraların etkilerini arttırır ve duygularımızı tetikler. Eski sevgilinize dair sakladığınız ne varsa, her şeyi ortadan kaldırın.

Romantizmin sonunu getirmiyorsunuz; sadece zihninizi vermeniz ve toparlanıp normale dönmeniz için yer açmanız gerekiyor. Tüm bu fiziksel hatıralardan kurtulduktan sonra büyük bir adım attınız demektir. Artık, sevdiğinizi unutmanızın önünde hiçbir engel yok.

6.İç huzurunuz için dua edin.

Dua etmek, sevdiğiniz kişiyi unutmanın bu duygusal yolculuğunun ortasında kendinizi sakinleştirmenin etkili bir yoludur. Bunun nedeni, dua ederek kendinize hak ettiğiniz sessiz zamanı yaratacak olmanızdır. 

Ayrıca, kısa bir süre için bile olsa uğradığınız sevgiye dua yoluyla teşekkür edebilmek sizi çok iyi hissettirecektir. Bunu yaparak, yaşadığınız kalp kırıklığına ve kaybettiğiniz kişiye karşı tuttuğunuz tüm negatif enerjiyi de salıverirsiniz.

Dua etmek unutmak için doğrudan bir araç olmasa da, yaşamdaki yeni maceralara daha açık olmanıza yardımcı olur.

Son söz

Kalp kırıklıkları normaldir. Sevdiğiniz birini kaybetmek de öyle. Fakat insanlar, duygular ve deneyimler hep gelir ve gider. Hasta duyguları barındırmak yerine, geçmişimizin bir parçası olduğu için teşekkür etmek en doğrusudur. Böylece yalnızca unutmayı değil, daha renkli ve sürprizlerle dolu olan yeni bir bölümü memnuniyetle karşılarız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.