İletişmediklerimizden Misiniz?

“İletişememek”, iletişmek isteyen kişinin veya kişilerin, istediği/dilediği -belki de kalkıştığı- bu iletişim eyleminin başarıya ulaşamamasıdır. Burada “iletişmemek” sözcüğüyle arasındaki anlam ayrımını da görmek gerekir.

İletişim için bir exchange sanatıdır desek çok da yanlış olmaz. Fakat iletişmemek çok daha büyük beceri ve ustalık gerektiren bir sanattır. Şunu da unutmamak gerekir ki iletişmemek her şeyden önce sabır ister. Yaşamınızı bir düşünün iletişim kurmaktan keyif almadığınız, sizi bunaltan, kalbinizi kıran, size kendinizi değersiz hissettiren birileri muhakkak karşınıza çıkmıştır veya çıkacaktır. Durmayın! O kişileri hayatınızdan çıkarın… Bu bazen bir zorunluluktur. Fakat siz yine de işleri bu noktaya getirmemeye çalışın. Birini veya birilerini hayatınızdan çıkarıyorsanız bunu esaretten kurtulmak için yapmayın!

Birini Hayatımızdan Nasıl Çıkarabiliriz?

Cevabı belki de çok basit: “iletişmeyerek”. İletişmemenin ustalık gerektiren gerektiren kısmı tam da burası. İletişimi kesmek bağları koparmak öyle hemen birkaç saniye içinde mümkün olan bir şey değil. Eğer onu “her yerden engellemiyorsanız:)”. Yani iletişimi kesmek için de bir miktar iletişim kurmak gerekiyor. Peki ne yapılabilir?

Suçlamalar yapmak karşınızdaki kişiyi ikna etmede birçok durumda dezavantaj getirir ve daha da içinden çıkılamaz bir duruma sizi sokabilir. Bu yüzden başrolün kendiniz olduğunu ve senaryoyu kendiniz yazdığınızın farkında olun. Bu bilgiye sahip olduktan sonra sıra sanatınızı konuşturmada, bu süreçte son derece sabırlı olmalısınız. Adımlarınızı sabırlı ve bilgece atmalısınız ki; iletişmek istemediğiniz kişi “kovulmadım, kendim istifa ettim” diye düşünsün. Eğer ki bunu başarabilirseniz, tebrikler sırtınızdan tam 3 milyon kilogram yük attınız demektir.

Gereksiz İletişmelerden Kaçındığınızda;

 • Hayatı daha dengeli yaşamaya başlayacaksınız.
 • Çevrenizdeki gerçek değerlerin farkına varacaksınız.
 • Küçük şeyler artık uykularınızı kaçırmayacak.
 • Yaptığınız şeylerde anlam bulacaksınız.
 • Engellerden yeni fırsatlar yaratabileceksiniz.

Tüm bunları düşününce kendinize bir şans vermeye değmez mi?

İletişmediklerimizden Misiniz?’ için 3 yanıt

 1. Cok başarılı bir yazı olmuş…Hayrullah Beye teşekkür etmek istedim…inşallah yayınlamalarına devam eder bizimde o güzel yazılarını okuyabilme imkanımız olur…cok dogru söylemiş yüregine sağlık…

  Beğen

 2. dogru noktalardan bakilmasi gerektigini hatirlatti bana bu yazinin her bir cumlesi. cok basarili buldum Hayrullah beyin ellerine saglik.. bizi mahrum birakmaz umarim.. devamini bekliyorumm!:)

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.