Karar Alırken: Üstüne Uyumak

Belki ilk defa duyduğumuz bir eylem olabilir, fakat hiç bilmediğimiz veya uygulamadığımız bir davranış değil. Basit şekilde tanımlayacak olursak; bir konuda karar vermeden önce bir gece uyuyarak ertesi gün daha sağlıklı karar almaya denir. Halk arasında istihareye yatmak olarak da bilinmektedir.

Üstüne Uyumak Neden Önemli?

Hızlı karar verebilmek önemlidir ve iyidir de. Fakat her zaman ve her durumda bu geçerli değil. Burada yapılması gereken, üstüne uyumanın hangi durumlarda gerektiğine öncelikli olarak karar vermek.

Alışveriş yaparken bir ürünü satın almadan önce de uygulayabiliriz, tatil için nereye gideceğimize karar verirken de. Ancak en kritik üstüne uyumaların insan ilişkileri için olduğunu söyleyebiliriz. Gündelik hayatımızda sıklıkla başımıza gelen olayları düşünelim. İstemeden de olsa birini kırdığınız bir anı hatırlayın. Muhtemelen “dilim kopsaydı da şunu söylemeseydim” dediğimiz anlarımız olmuştur. Veya haklı olduğumuz bir tartışmayı ele alalım. O an haklısınız fakat tartışmaya karşınızdaki kişi kadar hazır değilsiniz ve sonuca bakın ki haklı olduğunuz bir konuda haksız çıktınız. Bu tip pişmanlıkları yaşamamak, olayları kontrol altına alabilmek için üstüne uyumak çok yerinde ve zekice bir davranış şeklidir.

Peki Uykuda Neler Oluyor?

Dinleniyoruz. Cevap bu kadar basit aslında. Dinleniyoruz ve hormonlarımız optimal seviyesine kavuşuyor. Daha da basitçe normale dönüyoruz ve sahip olduğumuz kişiliğe uygun davranışlar sergiliyoruz.

  • İhtiyacınız olmayan kazağı satın almamak için,
  • Size iyi gelecek bir yere seyahat etmeniz için,
  • Kalp kırmamak ve kalbinizi birinin kırmasına izin vermemek için,
  • Ve hayatınızda daha birçok kazanım için,

Üstüne Uyuyun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.