Bir Bilene Sorun

Hayatınızın kendi senaristi olsanız şu an yaşadığınız hayat gibi bir senaryo mu yazardınız? Muhtemelen bu sorunun cevabı hayır. Peki size kendi hayat senaryonuza müdahale edebildiğinizi söylesek ne derdiniz?

Hayata karşı umutlarımız ve hayallerimiz var. Hep bir şeyler yapmak istiyoruz. Bazen büyük bir istekle çıktığımız yolda tüm kapılar kapanıyor, bazen hangi yönden gitmek istediğimize karar veremez bir duruma düşüyoruz. Araştırıp öğrendiğimiz kadarını biliyor, hatta hayallerimizde bile sadece oraya kadar gidebiliyoruz. Tıkanıp kaldığımız bu gibi durumlarda ne yapacağımızı kendi başımıza bulamıyoruz.

Bu durum en çok eğitim hayatımızda ortaya çıkıyor. Hepimiz aynı sistemin içinde yolumuzu bulabilmek için çırpınıyoruz. Bazılarımız çok şanslı çünkü sevdikleri işi bulabilmişler. Bazılarımız ise üniversiteden mezun olmuş ancak ne yapacağı konusunda bir fikir sahibi bile değiller. Bilinmezlik denizinde yüzmek kişiyi bir çok umutsuz duruma düşürüyor. Peki bu durumu önlemek için ne yapabiliriz?

Aslında yapmanız gereken en basit ve en etkili yöntem bir bilene sormaktır. Bir bilen dediğimiz kişi; bir mentor, bir rehber, bir danışman ya da konunun uzmanı herhangi bir kişi olabilir. Hatta sizin geçmek istediğiniz yollardan geçmiş tecrübe sahibi birine bile sorabilirsiniz. LinkedIn bunun için oldukça iş görür bir mecra. LinkedIn sayesinde bu kişilere ulaşarak tavsiyeler alabilir ve yaşadıkları tecrübeleri anlatmalarını sağlayabilirsiniz.

En basit yaşam gerekliliği olan nefes alma eyleminin bile bir yöntemi var. Doğru nefes alamamak bir çok olumsuz duruma yol açıyor. Doğru nefes almak gibi doğru yaşamanın da yöntemini öğrenmek için bir destek almak şart. Alacağınız bu uzman desteği sayesinde önünüzü göremediğiniz o karanlık zamanları aydınlatabilecek ve kendinize daha net yollar çizebileceksiniz. Böylece yaşam kalitenizi artırıp daha mutlu yaşayabileceksiniz.

Hayatınızın akışını değiştirmenin vakti gelmedi mi? Kalemi kağıdı alın ve baş rolünü kendi oynadığınız senaryonuzu yeniden yazmaya başlayın. Emin olamadığınız yerlerde ise bir bilene danışın.

Nereye gittiğini bilen insana yol vermek için, dünya durup kenara çekilir ve ona yol verir.”

David Starr Jordan

  • Konuyla alakalı konuşup içini dökmek isteyen varsa iletişim kısmından bize ulaşabilir. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.