Az Çoktur

Çok çalış, çok para kazan. Yeni kıyafetler ve en yeni teknolojilerden satın al. Bu, bir çoğumuzun yaşam tarzı haline geldi. Hayatlarımız çok fazla alım ve tüketim yapmaya evrildi. Yaşam denen bu yolculukta en değerli iki şeyden biri olan zamanımızı, indirim kuyruklarında beklemekle geçiriyoruz. Böyle yaparak mutluluğu satın almıyoruz; mutluluğu kaçırıyoruz.

Sadelik, ılımlılık ve saflık. Bu ifadeleri basit bir şekilde dilimize dolayıp eskitiyoruz ama yine de minimalizmi bir yaşam tarzı olarak anlamanın anahtarını temsil ettiklerini gözden kaçırmamak gerekiyor. Minimalistler, maddi şeylerin insanlar ve yaşamdaki deneyimler kadar önemli olmadığı inancını paylaşırlar. Özgürlük ve farkındalığı kemer sıkmada ve daha azının daha fazla olduğu fikrini savunurlar. Hayatın bagajını çıkarmak, minimalistlere açıklık ve perspektif duygusu verir.

Bu, bir cep telefonuna ya da başka eşyalara sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ya da açık bir alanda, çıplak bir odada, yaşam tarzınızı olabildiğince mülksüz olarak yaşamanız gerektiği anlamına gelmez. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, sağlıklı bir ölçülülük dozu vardır. Siz de minimalist bir yaşam tarzı yaşayabilir ve hayattaki küçük şeylerin tadını çıkarabilirsiniz!

Minimalizm ilkelerini hayatınızın her alanına sokmak, size huzur ve sükunet getirecektir. Rahatlamanız ve evinizi huzur dolu hissetmeniz için ilham verecek bir alan yaratmak, yoğun yaşam tarzınız nedeniyle ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi unutmamanızı sağlayacaktır.

Sahip olduğumuz şeyler sevdiğimiz, kullandığımız ve hayatımıza değer katan şeyler olmalıdır. Bu şeyler herkes için farklı olacak, bu yüzden kendi bilinçli seçimlerinizi yapmalısınız.

Minimalizmin ve daha azıyla yaşamanın sayısız yararı vardır. Minimalist bir yaşam tarzına girme sebebiniz muhtemelen komşunuzun nedeninden farklıdır. İşte sağlıklı şekilde ölçülmenin ve fiziksel malların azaltılmasının bakış açınızı değiştirmesi ve yaşam tarzınızı etkilemesinin beş yolu:

 • Daha fazla para. Bu basit bir denklem. En son çıkan teknik donanıma ve evinizi tıkayan diğer tüm mallara ne kadar az para harcarsanız, bankada o kadar fazla paranız olur. Çok ihtiyaç duyulan bir tatil yapmak, emeklilikten tasarruf etmek veya borsaya yatırım yapmakla, düzenli olarak ne kadar az şey satın alırsanız o kadar çok para kazanırsınız.
 • Daha fazla zaman. Hayatınızı önemli projelere ve takiplere adayabilir ve hafta sonunu gerçekten ihtiyaç duymadığınız şeylerde maaş çekinizi kullanarak geçirebilirsiniz. Tüketicilik zamana ve enerjiye mal olur. Senin özgürlüğünden çalar. Öte yandan minimalizm, aileniz ve arkadaşlarınızla geçirmeniz için daha fazla zaman sağlar. Kendinizi maddi karmaşadan kurtardığınızda, sağlıklı ve doyurucu aktivitelere katılmak için daha fazla zamanınız olur: seyahat, balık tutma ve spor salonunu haftada üç keze çıkarmak sadece bir başlangıç.
 • Çevreye daha az etki. Minimalizm, yalnızca ihtiyacınız olanı kullanma fikrini savunuyor. Bu azaltma, yeniden kullanma ve geri dönüşümün erdemlerini ortaya çıkaran bir yaşam tarzı. Daha az tüketim, Dünya’nın doğal kaynaklarına daha az güvenmekle eşittir. Karbon ayakizinizi azaltmak, alışveriş merkezinde satın aldığınız ayakkabı sayısını azaltmak kadar önemlidir.
 • Daha az stres. Minimalizm netlik ve odaklanma duygusuyla ilgilidir. Fazlalıktan kurtulmak, esas olanla daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Bu, telaşlı toplumumuzda giderek zorlaşan bir şey olan stressizliğin, iç sakinliğin ve memnuniyetin bulunmasının bir yoludur.
 • Daha fazla gönül rahatlığı. Endişelenmeniz gerekmedikçe, daha huzurlu ve dikkatli olursunuz. Hayatınızı en aza indirdiğinizde, fikir sağlıksız unsurları ortadan kaldırmaktır; fazla çalışma, borç, gereksiz faturalar ve ödemeler, bunlar iyi bir bahar temizliğine ihtiyaç duyan şeylerdir.

Artık yaşam şeklinizi değiştirmenin zamanı gelmedi mi? Durun ve düşünün. Evinizde etrafınıza bakın, işinize yaramayan her şeyden kurtulun. Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz eşyalar dışındakileri ihtiyaç sahiplerine verin ya da satın. İhtiyaç odaklı yaşayarak daha huzurlu bir ömür geçirebilirsiniz.

*Değişime duvar kağıdınızdan başlayın. İşte sizin için birkaç minimalist duvar kağıdı 🙂

Az Çoktur’ için 2 yanıt

 1. Merhabalar Büşra Hanım,

  Günümüzde minimalist yaşamın popülerlik kazanmasıyla birlikte bazı terimlere ve yaklaşımlara aşina olduk. Bu yaklaşımlardan biri de; Less is More. ”Az, çoktur” felsefesi. Bu yaklaşımın özünü ve ne anlama geldiğini, karantina süreciyle birlikte daha iyi kavradığımızı düşünüyorum. Çünkü karantina süreciyle birlikte tüketim alışkanlıklarımız da değişti. Birçoğumuz sahip olduklarımızla mutlu olmanın farkına vardık. ‘’Less is More’’ hakkında yazdığım yeni yazımı okumanız için izniniz olursa sizinle de paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/less-is-more-nedir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

  Liked by 1 kişi

  1. Merhabalar,

   Minimalist yaşamın karantina döneminde daha da dikkate alındığının farkındayım ve bu beni çok mutlu ediyor. Çünkü gerçek mutluluğa erişmenin, sadeleşmekten geçtiği fikrindeyim. Yorumunuz için teşekkür ederim. Yazınızı okuyacağım. Sağlıklı günler dilerim 🙂

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.