Kendine Nazik Olmak

Etrafınızdaki insanların size iyi davranmadığını mı düşünüyorsunuz? Belki de siz onlara kötü davranıyorsunuzdur ve onlar size, sizin onlara davrandığınız gibi davranıyorlardır.

İnsanların size iyi davranmasını istiyorsanız, önce siz onlara iyi davranın. Size karşı nazik olmalarını istiyorsanız, önce siz onlara nazik olun. Ama onlara nezaket göstermeden önce ilk yapmanız gereken, kendinize karşı nazik olmaktır.

Evet, doğru okudunuz… Nezaket ilk öncelikle kendi içinizde başlamalı. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için; kendinizi nasıl seveceğinizi öğrenmek, kendinize karşı nazik olmak ve kendinize dikkat etmek zorundasınız.

Yani dünyaya nezaket yaymaya başlamak için, işe kendinize karşı nazik olmakla başlamalısınız. İşte bunun için bugün yapabileceğiniz 9 harika yol:

Gerçeği kabul etmeyi öğrenin.

Kendinize yalan söylemeyin. Gerçeği reddetmeyin, kabul edin. İlk başta zarar verebilir, ancak gerçeği benimsemeyi öğrendiğinizde kendinizi özgür hissedeceksiniz.

Gururunuza veya egoya zarar vermesine rağmen gerçeği inkar etmeyin. Hatalı olduğunuzu alçak gönüllülükle kabul ederseniz, kendinizi düzeltmek ve doğru bir kişi olarak büyümek için fırsatınız olur.

Gerçekten bizi inciten gerçek mi? Hayır değil. Aslında bizi inciten gerçek değil, bizi inciten; nefretimizden, pişmanlığımızdan ve gururumuzdan dolayı gerçeği reddetmek.

Gerçeği alçak gönüllülükle kabul etmeyi öğrenebilirsek, gerçek bize özgürlük, neşe, huzur ve büyüme verecektir. 

Yalanlarla değil, gerçeklerle yaşayarak kendinize nazik olun.

Kalbinizdeki gururdan kurtulun.

Gurur bulaşıcı bir hastalık gibidir; aklını, kalbini ve ruhunu bozar. Alçak gönüllülüğü mahveder. Sevdiklerinizin size yanlış yaptıklarını düşündüğünüzde, onlarla iletişim kurmanızı engeller.

Gurur, birisini affetmenize ve kırılmış kalbinizin iyileşmesine izin vermez. Ayrıca, kendi hatalarınızı kabul etmenizi, özür dilemenizi ve kendinizi daha iyi bir insan yapmanızı engeller.

Mütevaziliği elden bırakmayın. Gurur yapmadan, neşeyle ve kahkahalarla dolu bir şekilde kendinize karşı nazik olun.

Kendinizi affedin.

Geçmişte yaptığınız hataların size yaşam dersleri vermesi ve iyi bir insan olarak büyümenize yardımcı olması gerekiyor. Yaptığınız hatalar, yolunuza umutla devam etmenizi engellememeli. Bu hatalar sayesinde yaşama olgun bir insan olarak devam etmelisiniz.

İnsanların sizi suçlayıp suçlamaması, affedip affetmemesi çok da önemli olmamalı. Kendinizi affeden ve suçlamayan ilk kişi siz olun. Ayrıca, kendinizi affetmeyi başaramazsanız insanların sizi affetmelerini beklemeyin.

Kendinize çok sert davranmayın. Hak ettiği affı kendinize vererek kendinize karşı nazik olun. 

Nefretin sizi tüketmesine izin vermeyin.

Sizi kızdıranlara sinirli tepkiler vermeniz çok normal. Fakat bunun sonucunda, kalbinize nefret tohumları ekmeyin ve nefretin ruhunuzu tüketmesine izin vermeyin.

İnsanlardan, özellikle arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden nefret etmek, olumlu iletişim kurmanızı ve onlarla kaliteli zaman geçirmenizi önler. Nefret, sevdiklerinizle mutlu olma fırsatını ortadan kaldırır.

24 saat içinde kendinizi nefretten kurtarın. Ondan ne kadar erken kurtulmaya çalışırsanız, sizin için o kadar iyi olur. Eşinize, çocuğunuza, ebeveyninize, arkadaşınıza veya sevdiklerinize duyduğunuz nefretten kurtulmadan güneşin batmasına izin vermeyin.

Sevdiklerinizden nefret etmek yerine, zamanınızı dünyada sevgi ile geçirerek kendinize karşı nazik olun.

Sağlıklı bir yaşam sürün.

Kendinizi fiziksel, duygusal ve zihinsel hastalıklardan muzdarip etmeyin. Düzenli egzersizler yapın, dengeli ve sağlıklı beslenin, yeterince su ve sıvı tüketin, yeterince dinlenin ve uyuyun, tatile ve rahatlamaya gidin ve daima meditasyon yapın.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek kendinize karşı nazik olun.

İnsanların yaşam tarzınızı dikte etmelerine izin vermeyin.

Bazı insanların suçlu hissetmelerini sağlamak için kendinize zarar vermeyi bırakın. Kendinizi aç bırakmayı, gülümsemekten mahrum etmeyi ve kendinize zarar verecek diğer davranışları durdurun. 

Başkalarının hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. Kendinize hakim olun. Suçu başkalarına atmayın. Gülün, çünkü gülmeyi seviyorsunuz, yemek yiyorsunuz çünkü yemek istiyorsunuz. Kendinizi sevin, çünkü sevginizi ve mutlu olmayı hak ediyorsunuz.

Kendi iyiliğiniz ve mutluluğunuzdan sorumlu olarak kendinize karşı nazik olun.

Toksik insanlardan uzak durun.

Aptallarla arkadaşlık etmeyin. İyi karakterinizi bozacak insanlarla arkadaş olmayın. Bu insanlar size nasıl gururlu, nefret dolu, bencil, kapalı fikirli, yalancı ve nankör olunacağını öğretir.

Kendinize karşı nazik olmak istiyorsanız, kendinizi daha iyi bir insan olmak için motive edecek ve ilham verecek insanlarla çevreleyin.

Özverili olun.

Bencil olarak kendinize karşı nazik olduğunuzu düşünebilirsiniz, çünkü kendinize bir iyilik yapıyorsunuzdur. Halbuki gerçek, tam tersi. Bencillik ederek, iyi insanların hayatınıza girme cesaretini kırıyorsunuz. Hayatınıza girmek için nimetleri ve iyi karmaları önlüyorsunuz.

Bencil davranırken, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi korkutuyorsunuz. Bu insanlardan sevgi, özen ve minnettarlık almaktan kendinizi mahrum bırakıyorsunuz. Kendinizi utanç, üzüntü ve yalnızlık için zorluyorsunuz.

Kendinize karşı nazik olmak istiyorsanız, özverili olun. Diğer insanlara nasıl faydalı olabileceğinizi öğrenin, böylece onlar da sizi umursarlar. Sizinle ilgilenecek daha fazla kişiyi çekerek kendinize karşı nazik olun.

Manevi olun.

Kendinizi maddi şeylerden ziyade manevi şeylerle besleyin. Para, yemek, gösteriş ve sizi yalnızca fiziksel olarak hasta etmeyecek, aynı zamanda ruhsal olarak da hasta edecek başka şeylerle boğmayın. Bunun yerine, ruhsal gelişim elde etmenize yardımcı olabilecek sevgi, nezaket, öz kontrol, huzur, umutluluk, bilgelik, anlayış ve diğer ruhsal duygularla besleyin.

Manevi gücünüzü geliştirerek kendinize karşı nazik olun. Kendinizi bu ölümlü dünyanın kötülüklerinden koruyun. Kötü olana değil, yüce olana teslim olarak kendinize nazik olun.

Başkalarına karşı nazik olmak için kendinize karşı nazik olun.

Evet, bu dünya acımasız insanlarla dolu olabilir ve nezaket sahibi insanlar nadir görülebilir. Ancak, diğer insanlarda nezaket bulmaya odaklanmayın. Haydi içinizden nezaket geliştirmeye başlayın ve konsantre olun. Kendinize karşı nazik olduğunuzda, başkalarına karşı nazik olmak sizin için kolay olacaktır.

Dünyayı kendinizden başlayarak nezaket ve sevgi ile doldurun!

Kendine Nazik Olmak” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.