Sevginin 5 Dili

Romantik bir ilişkide, karşınızdaki kişiyi tanımak çok aşamalı bir süreçtir. Zamanla sevdikleri ya da sevmedikleri şeyler neler, bir konu hakkında nasıl düşünür gibi onlar hakkında çok fazla şey öğrenirsiniz.

İlişkinizde, partnerinizin zihnini okuyup sizi neyin engellediğini ve neye iyi yanıt verdiğinizi bilmesini dileyebilirsiniz. Aşk dilleri kavramının ardındaki fikir bu; hepimiz sevgiyi farklı şekilde ifade ediyor ve hissediyoruz. Bu farklılıkları anlamak ilişkimize ciddi şekilde yardımcı olabilir. 

Bu terim uzun süreli ilişki danışmanı Gary Chapman tarafından oluşturuldu. Chapman, Beş Sevgi Dili adlı kitabını yazarak aşk dillerini gün yüzüne çıkardı. Peki, “aşk dili” nedir ve onları anlamak ilişkilerimize nasıl yardımcı olabilir? 

Her şey bir kişinin sevildiğini hissetmek için ne yapılması gerektiğini bilmekle ilgili. Krizde yıllarca süren çiftlere danışmanlık yaptıktan sonra, Chapman, “Bir insanın sevildiğini hissettiren şeyin, eşleri veya partneri için her zaman aynı olmadığı benim için belirginleşti” diyor. “Her insanın, kesin olmak üzere beş kişiden birini belirli bir dilde anladığını öğrendim. Diğer dördü de aynı derecede önemlidir ve birbirlerine olan sevgiyi ifade etmenin (diğer) yollarını sunar.”

Chapman’a göre, partnerinizin genellikle kendinizden farklı olan birincil aşk dilini öğrenmek ve gerçekten anlamak için zaman ayırmak, iletişiminizi geliştirebilir ve bağınızı güçlendirebilir.

Peki bu beş farklı aşk dili nedir? İşte bilmeniz gerekenler:

Olumlu kelimeler

Chapman’a göre, bu aşk diline sahip kişilerin eşlerinin “Seni seviyorum” dediğini duymaları gerekiyor. Daha da iyisi, onlara sesli bir mesaj veya yazılı bir not bırakmak ya da onlarla doğrudan samimi sözlerle konuşmak sevginizi anlatmakta oldukça yardımcı olacaktır.

Nezaket ve olumlu cümlelere örnek olarak şunlar da sayılabilir: “Teşekkür ederim”, “Bu benim için çok hoştu” veya “Yaptıklarını takdir ediyorum.”

Kaliteli zaman

Chapman, bu dilin partnerinize dikkatinizi dağıtmadan vermek olduğunu söylüyor. Birlikteyken TV yok, ev işleri yok, cep telefonu yok sadece siz varsınız ve tüm dikkatinizi bölmeden birbirinize veriyorsunuz. Bu aslında eşinizle zaman geçirmek, birlikte olmak, birlikte anlamlı bir şeyler paylaşmak, dinlemek ve iletişim kurmakla ilgilidir. Bunu yapmak için her gün zaman ayırın.

Diğer örnekler de; birlikte akşam yemeği hazırlamak, yemek hazırlarken ve yemek yerken konuşmak, gelecek için planları paylaşmak, sevişmek veya birlikte bir şeyler yaratmak.

Hediye almak

Bu dili seven kişi, armağanın arkasındaki sevgi, düşünceli olma ve çaba ile büyür. Kısacası, eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.

Chapman, “En iyi işe yarayan şey, eşinizi anladığınızı ve sevginizi ifade etmek çaba harcadığınızı gösteren doğru hediyeyi seçmek.” diyor. “Eşinizin istediği veya almaktan hoşlanacağı bir hediye bulmayı düşünün ve özel bir yol vermeyi planlayın; bir sürpriz yapın.”

Hediye verme eylemi partnerinize, onu düşündüğünüzü ve partnerinizi gülümsetmek için çaba harcadığınızı gösteriyor.

Hizmet eylemleri

Bu dil, yerleri süpürmek, market alışverişine gitmek veya teşekkür notları göndermek gibi sorumluluk yükünü hafifletmek için yaptığınız her şeyi içerir. Partnerinizin neye ihtiyacı olduğunu düşündünüz mü?

Yatakta kahvaltı yapmak veya köpeği yürüyüşe çıkarmak gibi basit şeyler eşinizle ilgilendiğinizi gösteriyor. Bu hizmet eylemleri, evinizi ve ilişkinizi daha yaşanabilir hale getirmek istediğinizi ve partnerinizin yükünü hafifletmek istediğinizi söylüyor.

Fiziksel dokunuş

Bu aşk dilini konuşan insanlar her türlü fiziksel dokunuştan etkilenir: el tutma, arkadan sarılma, öpme vs. “Fiziksel dokunuş kullanarak sevginizi ifade etmenin yollarını bulma konusunda kasıtlı olun: sarılın, konuşma sırasında kollarına veya eline dokunun; boyun ya da sırt ovma teklifleri edin ”diyor Chapman.

Fiziksel dokunuş sevgiyi iletmenin en doğrudan yoludur. Sevgi dolu ve baskıcı olmayan bir atmosferde yapıldığı sürece, fiziksel dokunuş aşk dillerinden en etkili olanı olabilir. Sakinleştirir, iyileştirir ve rahatlatır.

Sonuç olarak, herkes sevgisini aynı şekilde ifade etmiyor. Bu yüzden farklı aşk dillerinden haberdar olmak ilişkinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Sizin birincil aşk diliniz hangisi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.